hero image

Digital Product Studio.

Plant udvikler ambitiøse digitale produkter og services, der gør en målbar forskel for organisationer.

Vores målsætning er at give brugerne gode oplevelser på tværs af de digitale platforme – og hvor end vi ellers møder dem. Vi har et dedikeret digitalt fokus og hjælper virksomheder og andre organisationer med at udvikle blandt andet hjemmesider, e-learning, smartphone apps og løsninger til digital markedsføring.

Vi tror på, at de bedste projekter bliver skabt i en tæt dialog mellem kunde og bureau. Vi mener, at de mest effektive løsninger er dem, der formår at involvere og skabe relevans, snarere end af dem, der råber højest.

Plant har stærke kompetencer inden for digital rådgivning, interaktionsdesign, digitalt design og frontend-udvikling. Vores team består af dygtige og innovative medarbejdere, der har mange års erfaring med at udvikle seriøse digitale projekter, og vi er ikke bange for at udfordre vores kunder.

Plant er grundlagt i februar 2006. Vi startede med at skabe nogle af markedets bedste digitale kampagne- og kommunikationsløsninger og har de senere år fokuseret på at udvikle digitale produkter og services, der ligger tæt på vores kunders forretninger. Vi har vundet pris ved Creative Circle Award, Danish Internet Award og Danish Digital Award, samt været udnævnt til Gazelle i Børsen.

Firmaet ledes af tre partnere, Martin Schultz, Jens Søgaard og Christian Meldgaard.

Fra digitalt koncept til eksekvering og launch.

process
  • Digitalt koncept
  • Specs & planlægning
  • UX & design
  • Produktion & test
  • Launch & optimering

MØD VORES TEAM

Alexander Aagaard

Alexander Aagaard

Front-End Developer

alexander@plant.dk

Asbjørn Lindholm

Asbjørn Lindholm

Junior Front-End Developer

bjorn@plant.dk

Christian Asmussen

Christian Asmussen

Senior Creative Technologist

christian@plant.dk

Christian Meldgaard

Christian Meldgaard

Partner & Strategic Director

cm@plant.dk

Dorthe Dencker

Dorthe Dencker

Project Manager

dorthe@plant.dk

Hakim Mazouz

Hakim Mazouz

Junior Front-End Developer

hakim@plant.dk

Irina Luca

Irina Luca

Junior Front-End Developer

irina@plant.dk

Jens Søgaard

Jens Søgaard

Partner & CTO

jens@plant.dk

Jeppe Bjorholm Andersen

Junior Digital Designer

jeppe@plant.dk

Julie Plovgaard

Julie Plovgaard

Digital Designer

julie@plant.dk

Manees Nør

Manees Nør

Digital Business Advisor

manees@plant.dk

Martin Schultz

Martin Schultz

Partner & Managing Director

martin@plant.dk

Mikkel Sager

Mikkel Sager

Junior Account Manager

mikkel@plant.dk

Zarina Linddahl

Zarina Linddahl

Digital Designer

zarina@plant.dk

Plant i tal

99%
Af vores projekter bliver eksekveret inhouse.
4106
Dage er der gået siden vi åbnede dørene i 2006.
3 år
I træk har vi arrangeret et fælles branchetelt til DHL Stafetten.
14
Kreative og dygtige medarbejdere inden for fire discipliner.
kbh
Er byen vi kalder hjem, men vi arbejder for kunder i hele verden.
mmx
Var destination for vores seneste inspirationstur.

Initiativtager i den digitale danske bureaubranche

Plant ledes af to partnere, Martin Schultz og Jens Søgaard. De startede virksomheden i februar 2006 ud fra en ambition om at hjælpe virksomheder og organisationer med at skabe innovative, digitale marketingløsninger. Bureauet er gennem årene blevet præmieret ved en række branchepriser, som f.eks. Creative Circle og Danish Internet Award, og er også blevet kåret til Børsen Gazelle. Plant sidder med i bestyrelsen i den digitale brancheforening ADDA (Association of Danish Digital Agencies) og har gennem en årrække gjort en stor indsats for at fremme det digitale arbejde i Danmark. Således er Plant initiativtager til DIA Future, som på 6. år er en digitalt rettet kreativ konkurrence for studerende samt et årligt brancheevent i forbindelse med DHL Stafetten i København.

Vi ønskede at skabe en arbejdsplads, hvor der var plads til faglig udvikling, individualitet og masser af sjov.

Grill på tagterassen

Agency & Tech DHL Run 2016

Coldfront Conference 2016

Copenhagen Half Marathon

Årstur Barcelona 2013

Artist talk - Fredagsbar 2013

Årstur - New York 2012

New York 2012

Plant 5-års fødselsdag 2011

Læger Uden Grænser App

Julefrokost 2015

YOU RUN